Skærpede forhold ved behandling
Indholdsfortegnelse
SKÆRPEDE FORHOLD
Ved ankomst til klinikken:
- Ankom max. 5-10 minutter før din tid.
- Der vil være mulighed for afspritning af hænder ved indgangen, i venteværelset og i behandler lokalet.
- Klienten skal melde sin ankomst i behørig afstand til andre klienter og vores receptionister.
- Klienten tager plads i venteværelset, hvor der vil være sørget for passende afstand mellem de ventende klienter. Såfremt der ikke er ledige pladser spørg da receptionisterne om hjælp.
- I venteværelset vil der ikke blive serveret vand eller varme drikke. Medbring derfor din egen vandflaske.
- Der vil ikke være borde, magasiner, bøger eller legetøj til rådighed.
- Ankom, for så vidt mulig, alene til din aftale, da vi ønsker færrest mulig i klinikken samtidig.
Forud for hver behandling:
- Vasker behandleren grundigt hænder og underarme.
- Briksen desinficeres og bliver redt op med rene engangslagner og hovedstøttebetræk.
- Behandleren påfører sig en maske (type II), der har til hensigt at beskytte både behandler og klient under behandlingen.
- Det er ikke muligt at have et nyt tæppe til alle behandlinger. Men man er meget velkommen til at medbringe sit eget rene/ nyvaskede tæppe, såfremt man ønsker dette.
Indledende samtale:
- Det sikres at der er en afstand mellem klienten og behandleren på minimum 1 meter.
Efter behandlingen:
- Vasker behandler hænder og vi anbefaler at klienter anvender håndsprit inden man forlader klinikken.
- Vi anbefaler at man ikke opholder sig i klinikken i alt for lang tid efter endt behandling.
Betaling:
- Betaling via MobilePay eller Visa/dankort er muligt (mobilepay foretrækkes).
Generelt:
Alle håndtag sprittes løbende af gennem dagen i hele klinikken såvel som i alle behandlerrum.
Vores daglige rengøring vil være ekstra grundigt i denne periode.
Ingen adgang for klienter på personale toiletterne.
Klientens ansvar:
Klienter med COVID-19 eller mistanke om COVID-19 (feber, hoste, ondt i halsen, hovedpine og muskelømhed, som hos nogle kan være ledsaget af symptomer fra næsen) kan ikke behandles i klinikken.
Vi håber at I vil hjælpe os med at opretholde ovenstående retningslinjer, så vi alle kan passe godt på hinanden.