Bestil tid på 33 32 30 90 eller Book her

Kurv
Indlæser
Kunne ikke indlæse indhold, prøv venligst igen
Søg
Booking

BLOG

Børn og Body SDS behandling

Vi har erfaring

Body SDS har behandlet børn i mange år, for mange ting – bl.a. tics, kolik, kiss-kid-syndrom, eksem, astma, angst og tristhed. Vores behandlinger har i mange tilfælde hjulpet børns forskellige skavanker og lidelser.

… Men en behandling hjælper ikke kun specifikke børnesygdomme. Body-sessions hjælper også børn med at hvile i deres egen krop, blive klar til hverdagens modstand og udfordringer og trække vejret dybt ned i maven (et redskab de skal bruge resten af livet). En børnebehandling giver dermed barnet de bedste forudsætninger for, at barnet kan have det godt.

Det handler om at øge rummeligheden for barnet, så barnet føler der er plads i sin krop til det, livet byder. Plads og rum til at være glad.

Et samfund med sammenbidte kæber

Børn er faktisk i mange tilfælde lettere at behandle end voksne. Det er de fordi, børn er ligetil. De siger av, når det gør ondt, de gaber, når de er trætte, og de græder, når de er kede af det. FOR DET MESTE. Og det skal vi lære dem at blive ved med. At udtrykke vores behov er desværre noget vi voksne i det moderne samfund bliver dårligere og dårligere til. Vi bider sammen og hober op. Det mindsker vores ´indre rum´ – det frirum, der gerne skulle være i os, for at have overskud og være glad. Hvis man lærer børn at lytte til kroppens signaler, kan de lettere undgå at overbelaste den – så de kan klare mere i hverdagen

Spædbørn – Hjælp den lille godt på vej

Allerede fra dit barn er helt spæd, kan du hjælpe den lille godt på vej til balance i krop og sind. Med bestemte Body SDS-massageteknikker, kan vi nemlig styrke babyens fordøjelse, stimulere dens kropsfornemmelse, og styrke den nyfødtes nervesystem til at håndtere stress og utryghed. Behandlingerne vil hjælpe den lille med at blive mere rolig og tillidsfuld.

Er du tryggere ved selv at behandle din baby, kan du se vores lette massageteknikker til spædbørn blive vist i vores app eller i vores dvd-serie.

Fødselsskævheder

Fødsler er jo meget forskellige – hvorfor det også er meget forskelligt, hvordan en fødsel påvirker den lille. Nogle fødsler er mindre krævende og udfordrende end andre. I nogle tilfælde kan en svær og hård fødsel medføre udfordringer eller decideret skævheder i den lille nyfødte. Dette kan resultere i en baby som er ked af det og som måske endda har ondt. Gennem Body SDS-behandlinger kan man allerede fra den lille er nyfødte være med til at rette op på små skavanker og skævheder, som ellers ville kunne udvikle sig til langt større gener og skævheder senere hen.

Hvem af vores kropsterapeuter behandler børn?

Vi behandler børn med samme teknikker, som vi behandler voksne, men det er kun nogle udvalgte af vores terapeuter, som har specialiseret sig i behandling af børn.

Alle aldre: Kevin Bruun, Claus Linnemann, Nikita Andersen, Zarbina Andersen

Fra 5 år og op: Lotte JustesenMie Kronholm
Fra 6 år og op: Michael Iven, Thomas Klarskov

Hvis du vil vide mere om vores behandlinger af børn er du altid meget velkommen til at ringe på tlf: 33323090